Historia Koła Naukowego Medyków Weterynaryjnych

Historia Koła Naukowego Medyków Weterynaryjnych sięga roku 1927, w którym to Senat Uniwersytetu Warszawskiego na wniosek Rady Wydziału Lekarskiego powołał Wydział Weterynaryjny Uniwersytetu Warszawskiego. Pierwszym prezesem Koła Naukowego Medyków Weterynaryjnych był Heliodor Różycki – Szwejkowski (późniejszy profesor anatomii patologicznej na Wydziale Weterynaryjnym w Warszawie). W następnych latach, do wybuchu II wojny światowej, funkcję tą sprawowali: Stanisław Kirkor, Jerzy Zuberbier, Edward Szyfelbein, Aleksander Dziżyński oraz Stanisław Janiszewski. W okresie tym Koło wydawało skrypty, rozdzielało stypendia i miejsca w Domu Akademickim, a nawet organizowało bale, z których dochód zasilał fundusz stypendialny.

Wraz z końcem II wojny światowej, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Koło wznowiło swoją działalność. Od 1947 roku prezesem był Stefan Tarczyński, a następnie Marcin Szulc. W 1953 roku decyzją władz państwowych działalność Koła Naukowego Medyków Weterynaryjnych została zawieszona. Po roku 1956 działalność wznowiono, a prezesem został Leon Maria Zaniewski.

Od czasu wznowienia działalności opiekunami Koła byli:
1956 – 1968 dr Heliodor Szwejkowski
1968 – 1972 prof. dr hab. Stanisława Wojciechowska
1972 – 1973 doc. Kazimierz Bukowski
1973 – 1978 dr Wojciech Krzywoszyński
1978 – 1982 prof. dr hab. Wanda Borzemska
1982 – 2006 prof. dr hab. Aleksandra Hartwig
2006 – 2013 prof. dr hab. Jarosław Kaba
2013 – 2018 dr hab. Anna Cywińska
2018 – 2022 dr hab. Tomasz Sadkowski
2022 dr Kaja Urbańska

Od 1968 r. Prezesami Koła byli: