Choroba Aujeszkyego u zwierząt pod lupą ekspertów z SGGW w Warszawie
W najnowszym odcinku programu „Czysta Polska” (emisja w Polsat News odbyła się w sobotę 6 czerwca br.) o aktualnej sytuacji epidemiologicznej związanej z chorobą Aujeszkyego u zwierząt (wścieklizną rzekomą) rozmawiały m.in. ekspertki z Katedry Higieny Żywności i Ochrony Zdrowia Publicznego Instytutu Medycyny Weterynaryjnej SGGW: dr Blanka Orłowska, dr Anna Didkowska oraz dr Katarzyna Filip-Hutsch.
Choroba Aujeszkyego jest z reguły niegroźna dla ludzi, ale stanowi zagrożenie dla wielu gatunków zwierząt, w tym psów i kotów. Wirus atakuje ich układ nerwowy.
Co warto zapamiętać z eksperckiego komentarza?
🥩Ryzyko w misce: Głównym rezerwuarem wirusa w Polsce są dziki oraz świnie domowe. Podawanie psom surowej dziczyzny lub wieprzowiny z niesprawdzonego źródła wiąże się z ogromnym ryzykiem.
🌲 Zagrożenie w lesie: Podczas spacerów i pracy z psami (np. myśliwskimi) kluczowa jest czujność. Zagrożenie może stanowić: kontakt z padliną, krwią czy wydzielinami zakażonego dzika.
Zachęcamy do obejrzenia materiału. Wypowiedzi specjalistów z SGGW znajdą Państwo w minutach 22:45–25:31: