Wydział Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie zaprasza do udziału w szkoleniach umożliwiających zdobycie mikropoświadczeń, zgodnie z europejskim podejściem do potwierdzania kompetencji. Oferta obejmuje różnorodne formy kształcenia, również z wykorzystaniem metod zdalnych, prowadzące do uzyskania kwalifikacji cząstkowych.
Ukończenie tych szkoleń potwierdzane jest specjalnymi dokumentami, tak zwanymi mikropoświadczeniami, które zwiększają możliwości zatrudnienia i rozwoju zawodowego.
Pierwszym planowanym w tej formie szkoleniem będzie mikroprogram o temacie
„Wdrażanie i audyt systemu HACCP” prowadzony przez Panią dr hab. Agnieszkę Jackowską-Tracz, prof. SGGW, która posiada wieloletnie doświadczenie w pracy urzędowego lekarza weterynarii, jak i trenera z zakresu sytemu HACCP.
Najczęściej zadawane pytania:
Q1: Co to jest mikropoświadczenie?
Odp. Mikropoświadczenie (ang. microcredential) to formalne potwierdzenie zdobycia określonych umiejętności, wiedzy lub kompetencji w ramach krótkich programów edukacyjnych, które są skoncentrowane na konkretnych potrzebach zawodowych lub edukacyjnych. Mikropoświadczenia są uznawane przez instytucje edukacyjne i pracodawców, stanowiąc elastyczną formę uczenia się przez całe życie.
Q2: Ile trzeba mieć takich mikropoświadczeń?
Odp. Liczba mikropoświadczeń, które należy zdobyć, zależy od celu i kontekstu ich zastosowania:
- W edukacji formalnej: Mikropoświadczenia mogą być zaliczane do większych kwalifikacji, np. studiów podyplomowych lub stopni akademickich, ale wymagana liczba zależy od programu.
- Na rynku pracy: Pracodawcy mogą oczekiwać konkretnych mikropoświadczeń związanych z daną dziedziną, ale nie ma jednej ustalonej liczby. Ważna jest ich wartość i zgodność z wymaganiami zawodowymi.
- Unijne podejście do mikropoświadczeń: Zgodnie z rekomendacjami UE, każde mikropoświadczenie powinno być jasno opisane pod względem efektów uczenia się i przypisanych punktów ECTS. Ich liczba zależy od zestawu kompetencji potrzebnych do określonych zadań czy stanowisk.
Podsumowując, liczba mikropoświadczeń zależy od celu: edukacyjnego, zawodowego lub indywidualnego rozwoju.
Q3: Czy można zakończyć edukację na jednym mikropoświadczeniu?
Tak, można zakończyć z jednym mikropoświadczeniem. Ale można też zebrać inne planowane przez nas mikropoświadczenia, które „ułożą się” w całość jako Studia Podyplomowe.
Q4: Jaka jest forma prowadzenia zajęć w ramach mikroprogramów?
Forma realizacji zajęć w mikroprogramach może się różnić w zależności od wybranego kursu. Co do zasady, przyjmujemy formę hybrydową, obejmującą zajęcia stacjonarne, online, asynchroniczne (e-learning) oraz terenowe.
Proporcje poszczególnych rodzajów zajęć będą różne w zależności od konkretnego mikroprogramu. W przypadku mikroprogramu HACCP przeważająca część zajęć będzie miała charakter stacjonarny i warsztatowy.