Nasze studentki i studenci ze stypendiami prestiżowego europejskiego programu
Studenci Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu znaleźli się w gronie stypendystów Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii oraz firmy MSD Animal Health. Granty przyznano studentom 41 uczelni z 26 państw.
Stypendia wesprą przyszłych lekarzy weterynarii w dalszej edukacji, zdobywaniu wiedzy i umiejętności niezbędnych do leczenia zwierząt. Granty przyznawane są wyróżniającym się studentom ostatnich lat studiów weterynaryjnych. Program realizują od 2016 roku: Europejska Federacja Lekarzy Weterynarii (Federation of Veterinarians of Europe – FVE), reprezentująca organizacje i instytucje branżowe z 38 państw, oraz firma MSD Animal Health, globalny producent innowacyjnych leków weterynaryjnych i rozwiązań technologicznych wspierających zdrowie zwierząt.
Wyboru tegorocznych beneficjentów dokonała FVE spośród ponad 200 zgłoszeń. Wśród kryteriów były m.in. zaangażowanie kandydata na rzecz zwierząt, społeczności lokalnych i uczelni, a także rekomendacje ich profesorów. W naszym kraju stypendystami zostali: Alicja Sienkiewicz, Natalia Stańczuk i Gregory Phelan ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Natalia Brągiel i Sarah O’Keeffe z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (dwoje z laureatów to Irlandczycy studiujący w Polsce). Łączna pula ich grantów wyniosła 50 000 PLN.
„Inwestowanie w edukację studentów weterynarii to inwestowanie w przyszłość naszego zawodu” – mówi Sigfried Moder, prezes Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii. „Cieszymy się, że dzięki programowi umożliwiamy przyszłym lekarzom weterynarii udział w szkoleniach i zdobywanie umiejętności niezbędnych do leczenia zwierząt, zapewniania bezpieczeństwa żywności i ochrony ludzi“.
“MSD Animal Health kontynuuje cenną tradycję honorowania wyróżniających się studentów. Oni są przyszłością weterynarii” – mówi Rob Kelly, wiceprezes MSD Animal Health i szef jej europejskich struktur. “Lekarze weterynarii są dla zdrowia zwierząt niezastąpieni, na każdym etapie: od badań nad innowacyjnym leczeniem chorób i zapobiegania im, po diagnozowanie i bezpośrednią pomoc zwierzętom będącym pod ich opieką“.
Program stypendialny MSD Animal Health oraz FVE objął dotychczas ponad 360 europejskich studentów, w tym blisko 30 z polskich uczelni – z Lublina, Olsztyna, Warszawy i Wrocławia. W tegorocznej edycji stypendia otrzymali studenci z Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch.
O Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii
Europejska Federacja Lekarzy Weterynarii (Federation of Veterinarians of Europe – FVE) reprezentuje organizacje branżowe z 38 europejskich państw. Reprezentuje ona lekarzy weterynarii pracujących w 4 kluczowych dziedzinach zawodu: w klinikach weterynaryjnych, organach bezpieczeństwa weterynaryjnego, organizacjach rządowych oraz lekarzy pracujących w obszarach edukacji, badań i przemysłu.
Celem FVE jest poprawa zdrowia zwierząt, ich dobrostanu, zdrowia publicznego oraz ochrony środowiska poprzez promowanie zawodu lekarza weterynarii. FVE, wspólnie z członkami, dąży do wspierania lekarzy weterynarii w wypełnianiu ich obowiązków zawodowych na najwyższym możliwym poziomie, a także do tego, aby ich wiedza była uznawana i ceniona przez społeczeństwo. FVE odgrywa istotną rolę w zapewnieniu, że lekarze weterynarii mogą dobrze wykonywać swoją pracę – z korzyścią dla wszystkich.
W firmie MSD, znanej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie pod nazwą Merck & Co., Inc., Rahway, N.J., USA, jednoczymy działania wokół naszego celu: wykorzystujemy najnowsze odkrycia nauki, aby ratować i poprawiać jakość życia na całym świecie. Od ponad wieku jesteśmy liderem w dziedzinie badań, których efektem są leki, szczepionki i innowacyjne rozwiązania dla zdrowia. MSD Animal Health, dział firmy Merck & Co., Inc., Rahway, N.J., USA, jest jednostką skupioną na zdrowiu zwierząt. Innowacyjne portfolio firmy obejmuje technologie, produkty i rozwiązania, które wspierają, ulepszają, poprawiają zdrowie zwierząt gospodarskich i towarzyszących.
Poprzez swoją misję The Science of Healthier Animals® (tł. Nauka na rzecz zdrowszych zwierząt), MSD Animal Health oferuje lekarzom weterynarii, rolnikom, właścicielom zwierząt oraz organizacjom rządowym szeroką gamę leków weterynaryjnych, szczepionek, rozwiązań i usług w zakresie zarządzania zdrowiem, a także szeroki pakiet technologii obejmujący produkty do identyfikacji, trackingu oraz monitoringu.
MSD Animal Health ma bogatą historię innowacji, zaangażowania w badania i wspieranie działalności w dziedzinie zdrowia zwierząt sięgającą ponad 70 lat. Firma zobowiązuje się do utrzymania i poprawy zdrowia, dobrostanu i wydajności zwierząt oraz osób, które się nimi opiekują. Zdrowsze zwierzęta odgrywają kluczową rolę dla zrównoważonych dostaw żywności, ochrony ludzi przed chorobami przenoszonymi przez zwierzęta; to również dłuższe i zdrowsze życie domowych pupili. Firma intensywnie inwestuje w obszar badań i rozwoju oraz w globalny, nowoczesny łańcuch dostaw. MSD Animal Health obecna jest w ponad 50 krajach, a jej produkty dostępne są na 150 rynkach.
ALICJA SIENKIEWICZ
Studentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w WarszawieOd zawsze fascynował mnie świat zwierząt i medycyny, więc postanowiłam je połączyć i zamienić zainteresowanie w zawód lekarza weterynarii. To bardzo ciekawy kierunek i nie wyobrażam sobie siebie w innym miejscu.
W przyszłości chciałabym zajmować się kardiologią małych zwierząt. Ciekawi mnie kompleksowość tej dziedziny, dlatego chciałabym skupić się na wyzwaniach związanych z diagnozą i leczeniem chorób serca, aby poprawiać jakość życia pacjentów.
Dzięki stypendium będę mogła poszerzać swoją wiedzę bez martwienia się o finanse. Mam w planach zagraniczne praktyki w klinikach weterynaryjnych, a stypendium pomoże mi w pokryciu kosztów związanych z wyjazdami.
GREGORY PHELAN
Student Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w WarszawieJestem dumnym członkiem społeczności irlandzkich studentów w Warszawie. Moja chęć zostania lekarzem weterynarii wynika z dziecięcych doświadczeń z rodzinnego domu. Obserwowałem różne oblicza rolnictwa – dojenie krów czy wykonanie cesarskiego cięcia przez weterynarza. Najbardziej motywująca była chęć kontynuowania rodzinnej tradycji i wprowadzania innowacji w rolnictwie dzięki osiągnięciom nauki. Teraz moim głównym obszarem zainteresowań jest medycyna koni. W przyszłości chciałbym skoncentrować się na zagadnieniu oporności pasożytów jelitowych na leki przeciwrobacze: problem ten wymaga dalszych badań i edukowania właścicieli zwierząt. Stypendium jest dla mnie ważnym docenieniem wysiłków i wyróżnieniem. Jest to również wymierna pomoc, dzięki której będę mógł skupić się na nauce.
NATALIA STAŃCZUK
Studentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w WarszawieWeterynaria była dla mnie oczywistym wyborem. Od zawsze kochałam zwierzęta - praca z nimi przynosi mi wiele satysfakcji, a jednocześnie samo przebywanie z psami czy kotami daje mi wiele wewnętrznego spokoju i szczęścia.
Moim celem jest nieustanny rozwój i podejmowanie nowych wyzwań - wszystkich, które będą w stanie wpłynąć korzystnie na zdrowie zwierząt.
W przyszłości zamierzam specjalizować się w obszarach chirurgii i radiologii. Stypendium pomoże mi w dalszym rozwoju akademicko-zawodowym i ułatwi zdobywanie wiedzy w obu specjalizacjach, w których widzę się w przyszłości jako lekarz weterynarii.