Możliwości kariery dla lekarzy weterynarii w Wojsku Polskim – relacja ze spotkania na WMW SGGW
Relacja ze spotkania studentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW z płk. lek. wet. Krzysztofem Szpejną
30 stycznia 2025 r. na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie odbyło się spotkanie studentów z pułkownikiem lek. wet. Krzysztofem Szpejną, przedstawicielem Wojskowej Służby Weterynaryjnej. Wydarzenie miało na celu przybliżenie studentom różnych możliwości wykonywania zawodu lekarza weterynarii w strukturach Wojska Polskiego oraz przedstawienie ścieżki kariery w tej formacji.
W spotkaniu uczestniczyło ponad 40 osób, w tym dr Michał Tracz, Pełnomocnik Dziekana ds. Kontaktów z Pracodawcami, reprezentujący Dziekana Wydziału, dr hab. Michała Skibniewskiego prof. SGGW w Warszawie.
Pułkownik Krzysztof Szpejna zaprezentował szeroką gamę obszarów, w których lekarze weterynarii mogą realizować się w Wojsku Polskim. Przedstawił zadania Wojskowej Służby Weterynaryjnej, omówił specyfikę pracy w Wojskowej Inspekcji Weterynaryjnej, a także kwestie nadzoru nad jakością żywności pochodzenia zwierzęcego i opieki nad zwierzętami służbowymi. Prelegent podkreślił, że wojsko oferuje nie tylko stabilne zatrudnienie, ale również liczne ścieżki rozwoju zawodowego, w tym specjalizacje, misje zagraniczne i udział w międzynarodowych szkoleniach.
Jednym z kluczowych tematów poruszonych podczas spotkania była rekrutacja do Wojskowej Służby Weterynaryjnej. Pułkownik Szpejna szczegółowo omówił wymagania formalne dla kandydatów, które obejmują posiadanie prawa wykonywania zawodu, odpowiednią kondycję fizyczną i psychiczną oraz ukończenie kursu oficerskiego. Przedstawił także przebieg szkolenia oraz możliwości dalszej kariery w wojsku, w tym awansów i dodatkowych programów edukacyjnych.
Spotkanie miało swobodny, akademicki charakter, a uczestnicy chętnie zadawali pytania dotyczące realiów pracy wojskowego lekarza weterynarii. Dyskusja objęła m.in. rolę lekarzy weterynarii w NATO, znaczenie nadzoru nad jakością żywności oraz wyzwania związane z opieką nad zwierzętami służbowymi.
Na zakończenie prelegent zachęcił studentów do rozważenia kariery w Wojsku Polskim oraz przedstawił praktyczne informacje dotyczące procesu aplikacyjnego i kontaktu z Wojskowym Centrum Rekrutacji.